Dublin | Irsko

Už jsem za svůj život navštívila několik krásných měst, ale Dublin pro mě je a vždycky bude něčím výjimečný. Zamilovala jsem si ho před dvěma roky, kdy jsem ho navštívila na pár dnů se svou nejlepší kamarádkou, a ta láska se ještě prohloubila při našem měsíčním pobytu v Irsku, kdy jsme samozřejmě tohle město navštívila hned několikrát.

Nebudu popírat, že s mojí úzkostí bylo pár návštěv trochu těžších, protože Dubin dokáže být opravdu plný lidí, ale to mi nezabrání se do tohoto města ještě vrátit. Z přelidněných ulic se dá schovat hned na několik míst, kde i uprostřed rušného města najdete klid a ticho.

V tomto článku bych vám chtěla napsat o místech, které jsem v Dublinu navštívila (některé i vícekrát) a zamilovala si je.

Trinity College + Book of Kells

Tohle je takové město uprostřed města. Areál univerzity je obrovský – je tam velký park plný laviček, kde si můžete v klidu vychutnat výbornou kávu z univerzitní kavárny. Všude je samozřejmě spousta mladých lidí a vůbec není těžké se s někým dát do řeči. Ale co určitě stojí za návštěvu je výstava Book of Kells, která ukazuje jak mniši někdy v 6. století psali a zdobili knihy. Je to hodně zajímavá výstava a nabízí úžasný pohled do historie Irska. Vrcholem celé prohlídky je pak tzv. Long Room (nebo také The Old Library), což je dlouhá místnost, která je domovem pro více jak 200.000 knih. Toto místo bylo jedním z těch, které jsem navštívila hned dvakrát, a pokaždé jsem měla pocit, jako bych se převtělila do Belle z pohádky Kráska a zvíře. Za mě určitě jedno z nejmagičtějších míst v Dublinu.

Info: Vstup do areálu univerzity je zdarma; vstup na výstavu + Long Room je €13 na osobu

Irish Whiskey Museum

Úžasný zážitek! Je to hned přes ulici od historického vchodu do areálu univerzity, takže žádná „zajížďka“ a tedy žádné výmluvy, proč tohle místo nenavštívit. Během prohlídky si projdete celou historii výroby whiskey v Irsku; prohlídka je hodně interaktivní a zajímavá, pojata celkem zábavným způsobem; my jsme navíc měli štěstí na úžasnou paní průvodkyni, na které bylo vidět, že tomu, o čem mluví, opravdu rozumí. Na konci samozřejmě ochutnávka – co víc si přát?!

Info: Prohlídka v muzeu je jednou z těch dražších turistických atrakcí (ale určitě stojí za to!) – normální prohlídka je €15 na osobu, ale je možné koupit si VIP prohlídku za €18 na osobu (samotná prohlídka je stejná, ale na konci dostanete místo tří ochutnávek čtyři + skleničku jako suvenýr)

Guinness Storehouse

Jako Čechy nás to přirozeně táhne k pivu a Guinness je pro Irsko typický stejně jako whiskey. Prohlídka Guinness Storehouse je něco, co v Dublinu prostě nesmíte minout, a snadno vám to zabere celé odpoledne. Celé si to můžete projít sami bez průvodce svým vlastním tempem a nudit se rozhodně nebudete. Je tam i zábavný photobooth a úplně na konci vás ještě čeká naprosto dech beroucí výhled na celé město a samozřejmě i ochutnávka.

Info: Prohlídka s ochutnávkou stojí €25 na osobu.

Oscar Wilde’s House + Merrion Square Park

Jde o dům, ve kterém bydlel Oscar Wilde. Dnes už je ale výjimečný jen plaketou vedle dveří. Dovnitř se vlastně ani jako turista podívat nemůžete. Já mám ale Oscara ráda, tak jsem tohle místo prostě chtěla vidět. Je to prakticky v centru, asi pět minut od Univerzity, takže zajít si tam vás vůbec nijak nevytrhne. Dům se navíc nachází na rohu Merrion Square, kde je celkem velký a tichý park, a tedy i krásné místo na malou klidnou procházku.

St. Stephen’s Green

Když už jsme u těch parků – takovým pomyslným srdcem města je právě park jménem St. Stephen’s Green. Je to taková tichá oáza uprostřed hektického města (kolem celého parku je šílená doprava a přelidněné chodníky). Než projdete celým parkem chvíli to trvá, a kdybyste se ani potom nechtěli vracet do toho chaosu, můžete si sednout na lavičku k jezírku a pozorovat všechny ty racky, holuby, kachny, labutě a bůh ví co všechno, co se u jezírka slétává.

U parku také najdete St. Stephen’s Green Shopping Centre, kde nejenže najdete ty nejlepší suvenýry, ale i samotné nákupní centrum vypadá vevnitř nádherně.

A ještě taková poznámka – parky jsou v Dublinu za tmy zavřené, takže je v nich fakt čisto.

Grafton Street
Tahle ulice vede od St. Stephen’s Green k Trinity College a většinou je plná lidí. Je to obchod vedle obchodu a já jsem ji prošla snad stokrát, a i když ty lidi fakt nemusím, tahle ulice mi přirostla k srdci. Možná to je tím, že jsem ji poprvé viděla s vánoční výzdobou (a to je fakt krása!). A snad vždycky tam někdo na nějakém rohu hraje živou hudbu.

St. Patrick’s Cathedral

Jedna z hlavních dominant města a obrovský kus historie. Svatý Patrick je neodmyslitelně spjatý s Irskem a tahle katedrála je opravdu magické místo. Je obrovská a dokud jste ji neviděli, nemůžete říct, že jste byli v Dublinu. Uvnitř je také malý obchůdek, kde najdete skvělé suvenýry.

Info: Vstup je, pokud si dobře pamatuji, €6 na osobu.

Dublin Castle

Tohle místo určitě patří mezi dominanty Dublinu, proto jsem ho sem také zahrnula, ale musím přiznat, že mě osobně trochu zklamalo. Možní to bylo tím, že bylo fakt ošklivý počasí, když jsem hrad poprvé viděla, nebo tím, že jsem nebyla vevnitř (vstup ale není nijak drahý, asi €4 na osobu) – přišel mi trochu zastrčený a obestavěný domy, že vlastně ani moc nebyl vidět. Zahrada je spíš menší, ale najdete v ní chvilku klidu. Za sebe říkám – jsem ráda, že jsem se tam byla podívat, ale podruhé jsem tam nešla.

National Wax Museum

Tahle atrakce je dnes snad už v každém městě. Nebudu tvrdit, že jsem nebyla v muzeu voskových figurín, které bylo lepší než to v Dublinu, ale i to stojí za návštěvu. Je to zábavný zážitek a skvělý na odreagování. A mají tam skvělý photobooth a hororovou uličku.

Info: Vstup je €15 na osobu.

Rock’n’Roll Museum

Ať už jste fandou hudby nebo ne, tohle je něco, co byste v Dublinu neměli minout. Já irskou hudbu miluju a muzeum rock’n’rollu bylo nezapomenutelný zážitek. Irsko nedalo světu jen U2, ale spoustu dalších hudebních legend a tady se dozvíte něco úplně o všech. Taky dostanete možnost stát se na chvíli rockovou hvězdou a na nějaký nástroj si zahrát. A nakonec vás vezmou i do nahrávacího studia, kde pracovaly legendy a které stále funguje. A my jsme i tady měli štěstí na úžasného průvodce. Takže doporučuji všemi deseti!

Info: Vstup je €16 na osobu.

Dublin Zoo

Nechtějte po mě, abych vám řekla, čím je tahle zoo výjimečná, ale mě se prostě líbila. Miluji zvířata a do zoo jdu všude, kde to jde. V Dublinu je zoo navíc ve Phoenix Parku, což je obrovský park trochu mimo centrum. I samotná zoo je velká a my jsme navíc měli štěstí, že jsme viděli výcvik lachtanů, což bylo super.

Info: Vstup je €17 na osobu.

Temple Bar

Snad nejproslavenější čtvrť v Dublinu – plná barů, restaurací a nejrůznějších podniků. Po setmění jsou ulice plné lidí a pouličních umělců. Na každém rohu hraje živá hudba, zpívá se a začíná ta pravá irská zábava. Určitě tuhle čtvrť projděte jak za světla, tak večer – obojí stojí za to. Mějte ale na paměti, že ceny čehokoli jsou v Temple Bar hodně vysoké.

Procházka podél řeky Liffey
Krásný romantický zážitek! Přes řeku vede mnoho mostů a lávek – za zmínku určitě stojí Ha’penny Bridge nebo třeba moderní Samuel Beckett Bridge – takže můžete řeku lehce vidět z obou stran. Řeku lemují historické budovy, ale najdete tam i kvalitní restaurace. Procházka podél řeky je tak určitě příjemně strávených několik hodin.

Jídlo v Dublinu

Zkuste třeba severní břeh řeky – tam je restaurace na každém kroku a není to tam tak drahé jako třeba v Temple Bar. Kousek od velkého Primarku je třeba The Church, což je starý kostel přestavěný na restauraci a bar. Dát si tam oběd je super zážitek a vaří tam výborně.

Zase se brzy ozvu s dalším článkem z Irska. Do té doby se mějte krásně a užívejte si příchod jara.

Make Them Envy

xxx

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: