County Wexford | Irsko

Oblast Wexford je jednou z několika oblastí, do kterých jsme zavítali během toho krásného měsíce v Irsku. Tam tomu říkají „county“ a řekla bych, že je to něco jako my máme kraje. Projeli jsme jich celkem dost, hlavně ty na východě – třeba oblast Wicklow a okolí Dublinu jsme prozkoumali velmi důkladně.

Ale několikrát jsme se vydali i na trochu delší výlet, abychom se přeci jen neomezovali jen na malou oblast. A při jednom takovém výletu jsme se vydali na jih právě do oblasti Wexford, která nabízí hodně krásných míst. Já vám tady napíšu o třech konkrétních, které jsme stihli my – přeci jen při jednodenním výletu, do kterého musíte napasovat i cestu tam a zpátky, se toho zase tolik nestihne. Ale my jsme si chytře (a vlastě tak trochu náhodou) vybrali tři opravdu nádherná místa, která určitě stojí za návštěvu.

Tento výlet měl být původně pouze do města Wexford, které leží na pobřeží a nás nalákal na hezký přístav a hned několik velkých kostelů a jiných historických památek. Velkou chybou bylo vydat se tam v neděli, kdy byly skoro všechny obchody zavřené, ale alespoň jsme si mohli plně vychutnat město a jeho malé uličky, protože nebyly přeplněné lidmi. Ty uličky byly ve Wexfordu opravdu nádherné – úzké, malebné a hodně jich bylo jen pro pěší. Takže na takovou dopolední procházku bylo tohle město ideální. Kostely byly úchvatné, přestože jsme je viděli jen zvenku – přeci jen nám nepřišlo vhodné jít jako turisté do kostela, kde probíhá nedělní bohoslužba. V přístavu jsme pak obdivovali rybářské lodě a krásně jsme se prošli po molu.

Blížilo se poledne a my jsme věděli, že je ještě moc brzy na to, abychom se vraceli domů. V přístavu zachytil naši pozornost billboard lákající na některé památky oblasti Wexford, a tak jsme si ho vyfotili a zamířili zpět k autu, kde jsme do navigace zadali název Johnstown Castle. Byla to asi půl hodinka jízdy nádhernou krajinou. Už když jsme projeli bránou a mířili na parkoviště, bylo nad slunce jasné, že náš další cíl jsme vybrali více než dobře. Hrad působil vznešeně a obklopoval ho obrovský park. Sluníčko se sice stále schovávalo za mraky, ale možná i to dokonale dokreslilo atmosféru místa. Měla jsem pocit, jako bychom se přenesli do historie, a neubránila jsem se, abych neuvažovala o tom, jak tohle místo asi vypadalo v době, kdy ještě hrad sloužil pro někoho jako domov. Celý zámecký park byl nádherný. Na malém jezírku plavaly labutě. Také tam nebylo moc lidí, takže všude panoval klid. V kavárně jsme si dali kávu s sebou a procházeli se kolem jezera.

Další zastávkou, kterou jsme si vybrali na billboardu, byl The Irish National Heritage Park. Památka byla tak trochu zastrčená uprostřed ničeho a vypadala opuštěně, ale na radu paní u pokladny jsme se vydali na prohlídku i s průvodcem. Měli jsme jen velmi malou skupinku lidí, což mám opravdu ráda, a od samého začátku jsme rozhodně nelitovali, že jsme se na prohlídku vydali. Náš průvodce byl skvělý, všechno dokonale vysvětlil, popsal a vypadal, že tomu opravdu rozumí a aktivně se o to zajímá. Také byl v dobovém kostýmu, což dokážu ocenit. Hodně se mi líbila taková ta interaktivnost prohlídky, kdy průvodce jen suše nevykládal fakta, ale také se nás ptal na různé věci (třeba i na to, jak se něco řekne v českém jazyce) a přidal i pár historek a příběhů. Prošel s námi celý park, ve kterém jsme se dozvěděli všechno o osídlování Irska od doby kamenné až po dobu Vikingů. Mohli jsme si prohlédnout různé druhy obydlí a díky výkladu průvodce si i udělat představu o tom, jak se tam žilo. Nejlepší na tom bylo, že všechny tato obydlí jsme v parku mohli vidět v jejich „přirozeném prostředí“, tedy uprostřed lesů, a nejen někde na obrázku, nebo jen jako nějaké malé modely někde v muzeu. Také jsme se mohli podívat dovnitř. Park si můžete projít i sami bez průvodce a všechny informace si vyčíst z výkladových tabulí, ale já rozhodně doporučuji jít s průvodcem, protože to opravdu stojí za to. Po prohlídce můžete zavítat do malé restaurace nebo si koupit nějaký suvenýr v obchůdku. My jsme ale zamířili k autu, protože nás čekaly ještě asi dvě hodinky jízdy domů.

Co říci na závěr? Snad jen, že tenhle výlet se opravdu vydařil.
A jako vždycky – brzy se zase ozvu s dalším článkem o Irsku; do té doby se mějte krásně.

Make Them Envy
xxx

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: