Jak naplánovat perfektní cestovní itinerář

Je až šílený, jak ten čas poslední dobou letí. Nedávno jsme se vrátili z Irska a už je tu červen a za necelý měsíc odjíždíme na dva týdny do Francie. Nedá se ani popsat, jak moc se těším. Za prvé si zase trochu odpočinu od každodenního života a pracovního nasazení a za druhé zase objevím pár nových krásných míst.

Opět vyrážíme v karavanu, což je další věc, na kterou se hrozně těším, protože takový způsob dovolené je můj oblíbený. Tentokrát s sebou beru i svého muže a nemůžu se dočkat, až vyrazíme na další společné dobrodružství.

Ale o letní dovolené zase v jiném článku. Dnes se chci rozpovídat o samotném procesu plánování. Když jsme se já a brácha dostali do určitého věku, naši rodiče zavrhli dovolené s cestovkou a já se vždy s radostí zhostila úkolu naplánovat itinerář a vše potřebné kolem. Nebojím se tedy říct, že s plánováním cestování mám nějaké zkušenosti – ať už je to víkendový výlet, nebo dvoutýdenní dovolená v karavanu. Také moc dobře vím, že naplánovat perfektní itinerář je ta nejdůležitější příprava na cestu. Pár lidí už mi řeklo, že by si s tím nevědělo rady, tak jsem se rozhodla, že tomu věnuji celý článek.

Nemusíte se bát, zas tak těžké to není. Stačí jít krok za krokem – o všem krocích budu mluvit. Samozřejmě, že pokud chcete mít opravdu perfektní itinerář, je třeba do něj investovat trochu času, ale samotný proces je vlastně úplně jednoduchý. A mě osobně to šíleně baví, protože už to samotné plánování ve mně probouzí obrovské nadšení pro chystající se výlet.

1. HLEDÁNÍ INSPIRACE
Každý zapálený cestovatel si neustále udržuje jakýsi seznam míst, na která by se jednou chtěl podívat – na seznam samozřejmě v průběhu času přibývají nové věci, stejně tak se i některá místa proměňují ve splněné sny. Kolem nás je spoustu zdrojů inspirace – internet, televize, nebo doporučení přátel a rodiny. Určitě bych vám doporučila vytvořit si nějaké místo, kde si budete všechnu tuhle inspiraci skladovat. Já nedám dopustit na Pinterest – můžete si tam vytvořit soukromou nebo veřejnou nástěnku, kam budete připínat všechno, co vás zaujme (pokud si vytvoříte nástěnku soukromou, můžete tam přidávat i screenshoty z vašeho telefonu). Koukněte na můj Pinterest, je tam mimo jiné i spousta inspirace pro cestování.

2. VYTVOŘENÍ MAPY
Pokud si myslíte, že máte všechny informace z prvního kroku a máte alespoň základní představu o tom, kam, kdy a na jak dlouho chcete jet, měli byste si vytvořit osobní mapu se všemi možnými destinacemi a zajímavými místy. Osobně musím říct, že tohle je pro mě asi nejdůležitější krok plánování, protože vidět všechna místa vyznačená na jedné mapě opravdu hodně pomůže s vytvořením konečného itineráře. Používám Moje Mapy na Google – vytváření map je tam hrozně jednoduché a přes svůj Google účet se k nim můžete dostat z jakéhokoli zařízení i během samotného cestování.

3. VYTVOŘENÍ ZÁKLADNÍHO PLÁNU
Z mapy byste měli jednoduše vyčíst, jaké lokace chcete navštívit. Většinou to záleží na prioritách vašeho výletu a na možnostech dopravy mezi jednotlivými místy. Já si většinou rozepíši jednotlivý dny se seznamem památek, které bych chtěla ten den navštívit.

4. ZJISTIT DOSTUPNOST
Se základním plánem v ruce zjišťuji dostupnost hotelů, dopravy a například otvírací doby památek a aktivit, které mám v plánu. Občas dělám tento krok současně s předchozím, abych pak zbytečně nemusela plán měnit, protože je někde zavřeno a tak podobně. Následující prioritou je pak samozřejmě zamluvit si ubytování a letenky, případně jiný způsob dopravy, který je pro výlet podstatný.

5. ZBÝVÁ JEN DOLADIT DETAILY
Když máte všechny důležité věci zamluvené a máte jasnou představu o svém plánu, projděte si to všechno ještě jednou, abyste si byli jistí, že všechno je tak jak má, všechno sedí a všechno na sebe navazuje. V tomto bodě já většinou procházím itinerář s lidmi, se kterými cestuji, abych se ujistila, že všichni se vším souhlasí a všem to vyhovuje.

A to je asi tak všechno. Pak už stačí se jenom začít těšit a možná přemýšlet, co si s sebou zabalíte.

Já už mám letní dovolenou naplánovanou – dovolené v karavanu jsou na to plánování trochu těžší, když jste skoro každý den na jiném místě, ale v tom je to dobrodružství, že jo! A tohle naše dvoutýdenní dobrodružství samozřejmě budete moci sledovat tady na blogu, tak se těšte.

Brzy se zase ozvu. Mějte se krásně.

Make Them Envy
xxx

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: